Rendgensko snimanje zuba tokom trudnoće
Iako su doze zračenja minimalne, preporučljivo je izbjegavati rendgensko snimanje zuba tokom trudnoće, posebno u prvih 12 nedelja, kada se dešava organogeneza djeteta (razvoj organa).
U slučaju nužnosti, snimanje treba obaviti na adekvatnom aparatu uz primjenu svih mjera zaštite za majku i plod.
Lokalna anestezija tokom trudnoće
Iako postoji uvjerenje da treba izbjegavati uzimanje lijekova tokom trudnoće, ne postoje dokazi da su lokalni anestetici koji se koriste u stomatologiji štetni za plod u ranim fazama trudnoće.
Preporučuje se minimalna količina anestetika koja obezbjeđuje bezbolnost tokom stomatoloških intervencija.
Supstance koje se oslobađaju u organizmu tokom BOLNOG stomatološkog tretmana, opasnije su za trudnicu i plod od primjene lokalnog anestetika.
Vađenje zuba u trudnoći
Vađenje zuba kod zdravih trudnica obavlja se uz lokalnu anesteziju bez ikakvog rizika.
Kod trudnica s poremećajima zgrušavanja krvi ili sistemskim oboljenjima, vađenje zuba treba obaviti uz konsultaciju sa nadležnim ljekarom.
Uzimanje lijekova zbog stomatoloških indikacija tokom trudnoće
Većina lijekova je relativno sigurna tokom trudnoće, ali je preporučljivo konsultovati se s ljekarom ili ginekologom prije njihove upotrebe radi izbjegavanja potencijalnih nuspojava.
- Analgetici: Aspirin treba izbjegavati, posebno u kasnoj trudnoći, dok se nesteroidni antiinflamatorni lijekovi poput brufena trebaju izbjegavati u trećem trimestru.
- Antibiotici: Najsigurniji su penicilini, a nakon 20. nedelje trudnoće, pod kontrolom ginekologa, mogu se koristiti i drugi antibiotici osim tetraciklina.
- Izbjeljivanje zuba u trudnoći: Nema dokaza da hemijski sastojci koji se koriste tokom procesa izbeljivanja imaju štetan uticaj na plod.
Sve u svemu, mada je potrebno biti oprezan, mnoge stomatološke procedure mogu se sigurno obaviti tokom trudnoće uz konsultaciju sa stomatologom i ginekologom.